Pruszcz Gdański położony jest na Pomorzu, zaliczany do powiatu gdańskiego i aglomeracji gdańskiej. To miejscowość nad rzeką Radunią, na styku Pojezierza Kaszubskiego oraz Żuław Wiślanych, gdzie swój początek ma Kanał Raduni. Także Pruszcz Gdański jest miastem o ważnym znaczeniu dla transportu, tak kiedyś, jak i dzisiaj. W przeszłości był punktem, w którym kończył się szlak bursztynowy, teraz leży przy wylocie drogi krajowej nr 91 i przy węźle drogowym autostrady A1. W mieście żyje aktualnie około 28 tysięcy osób.
Historia miasta
Już w okresie Imperium Rzymskiego osady położone na tym terenie były kluczowymi portami, szczególnie dla kupców przemierzających szlak bursztynowy. Szacuje się, że pierwsi osadnicy pojawili się tutaj już w VI wieku przed naszą erą. W okresie średniowiecznym Pruszcz Gdański był siedzibą pomorskich książąt, a także miejscem inwestycji zakonu krzyżackiego. Ze względu na swoje położenie wieś była częstym miejscem stacjonowania wojsk i wizyt dostojników. W okresie pruskim Pruszcz Gdański uniezależnił się od Gdańska, zwiększyła się liczba jego ludności, pojawiły się kolejne inwestycje, w tym otwarto linię kolejową oraz cukrownię – największy zakład tego typu w okolicy.
Architektura i przyroda
W Pruszczu Gdańskim znajdują się zabytki takie jak kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, który pochodzi z XIV wieku. Oryginalnie był to budynek w stylu gotyckim, który jednak pod wpływem zniszczeń był przebudowywany wielokrotnie. Na terenie pastorówki znajduje się biblioteka. Także warto zwrócić uwagę na kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, zespół cukrowni Pruszcz, a także Kanał Raduni z groblami i śluzami. Na terenie Pruszcza Gdańskiego można zauważyć też wiele innych zabytków, głównie domów mieszkalnych z okresu XIX wieku.
Warto też zobaczyć zrekonstruowaną Faktorię Handlową z czasów rzymskich na terenie Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego. W mieście znajduje się także wiele basen, koty tenisowe, boiska. Dostępne są szlaki piesze i rowerowe.