Położony w województwie pomorskim Puck jest chętnie wybieranym miejscem wakacyjnego wypoczynku. Znajduje się na Kaszubach, a dokładnie przy ujściu rzeki Płutnicy do Zatoki Puckiej. W Pucku znajduje się powiatowe centrum ratunkowe, porządku publicznego oraz przeciwpożarowe, także jest to lokalny ośrodek sportowo-rekreacyjny i kulturalny. W mieście żyje około 11 tysięcy osób.
Historia Pucka
Miejscowość pierwszy raz wspomniana jest w dokumencie z XIII wieku, wówczas pod nazwą Purik. Wieś zaczęła rozwijać się w okresie wczesnego średniowiecza, mieścił się tutaj gród książąt wschodniopomorskich. Od początku XIV wieku Puck należał do Krzyżaków i był siedzibą komturów. Prawa miejskie uzyskał w roku 1348. Od XV wieku Puck należy do Prus Królewskich, które były wówczas częścią Korony. Pełnił rolę siedziby starostwa powiatowego, odbywały się tutaj sejmiki szlacheckie i sądy. Także znajdowała się tutaj baza polskiej floty i twierdza. Od XVIII wieku miasto straciło swoje dawne znaczenie, które odzyskało dopiero w XIX wieku. Ważną datą w historii Pucka był 10 lutego 1920 roku, kiedy generał Haller dokonał te tak zwanych zaślubin Polski z morzem.
Co warto zobaczyć w Pucku?
Wielowiekowa historia Pucka widoczna jest w jego zabytkach. Warto tutaj przede wszystkim zobaczyć kościół gotycki św. Piotra i Pawła pochodzący z XIII wieku. Wewnątrz znajduje się ufundowana przez ród Weiherów kaplica, następnie ważnym punktem jest drewniany szpital barokowy z XVIII wieku, gdzie aktualnie znajduje się Muzeum Ziemi Puckiej. Inne zabytki to kamienice XVIII-wieczne i XIX-wieczne, dawny klasztor sióstr sercanek, pozostałości po zamku krzyżackim z okresu średniowiecza, neogotycki ratusz, a także modernistyczne domy przy ulicy Męczenników Piaśnicy. W okolicy natomiast warto wybrać się do Mechowa, gdzie znajdują się Groty Mechowskie, na zamek w Rzucewie czy do sanktuarium w Swarzewie.
Atrakcje w Pucku
Puck jest popularnym turystycznie miastem. Znajduje się tuta molo i port, strzeżone plaże, organizowane są rejsy wycieczkowe po zatoce. Latem organizowane są różne festiwale. Dostępne są także szlaki turystyczne piesze, rowerowe i motoryzacyjne. Do Pucka często przyjeżdżają amatorzy windsurfingu, żeglarstwa i innych sportów wodnych – organizowane są tutaj coroczne zawody.